Haber

İsrail, Hamas’ın esir takası teklifini reddetti

İsrail’in, Hamas’ın elinde bulunan 50 İsrailli rehine karşılığında İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan kadın ve çocukların serbest bırakılması ve Gazze Şeridi’ndeki çatışmalara 3 gün ara verilmesini içeren esir değişim teklifini reddettiği belirtildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın esir takası teklifini reddetti.

Teklif kapsamında Hamas’ın, 50 İsrailli rehinenin serbest bırakılması karşılığında Gazze’deki çatışmalara 3 gün ara verilmesini ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılmasını öngördüğü bildirildi.

İsrail’in Channel 12 televizyonunun haberinde adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili, Hamas’la müzakerelerde yer alan aracıların “İsrail’in daha geniş çaplı bir esir değişimi istediğini bildiklerini” söyledi.

Hamas, İsrail’in tutuklu takası meselesini ertelediğini duyurdu

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’ın Telegram kanalında yayınlanan ses kaydında, Katarlı arabulucuların son dönemde Gazze’deki İsrailli esirler karşılığında 200 Filistinli çocuk ve 25 kadını serbest bırakmaya çalıştığını kaydetti. hafta.

İsrail’in Gazze’de 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini belirten Ebu Ubeyde, Kassam olarak 5 günlük ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayının 70’e ulaşabileceğini arabuluculara ilettiklerini söyledi.

Esir değişimine ilişkin anlaşmanın ateşkes ve insani yardım girişini de içermesini talep ettiklerini belirten Ebu Ubeyde, İsrail’in bu konuyu “ertelediğini ve kaçındığını” belirtti.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 48 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 4 bin 650’si çocuk, 3 bin 145 kadın olmak üzere 11 bin 320 kişi hayatını kaybetti.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlendi. Baskınlarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu