Haber

EYT şartları belirlendi mi? EYT meclisten geçti mi? EYT meclis tarafından onaylandı mı? EYT yasası çıktı mı?

Eyt Nedir, şartları nelerdir, kimleri kapsıyor vatandaşlar tarafından gündeme getiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, yeni EYT modelini açıkladı. EYT Son dakika 2022 bugün ne oldu merak ediyorum. Peki EYT kuralları belli oldu mu? EYT meclisten geçti mi? EYT meclis tarafından onaylandı mı? EYT yasası çıktı mı? Detaylar burada…

EYT KURALLARI SUNULDU MU?

EYT yönetmeliği ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl olan sigortalılık süresini tamamlayanlar emekli olabilecek. Emekli olabilmek için başlangıç ​​tarihine göre 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında değişen prim gün koşulunu tamamlamak gerekiyor.

EYT’DE SON DURUM NE?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda EYT ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 395 oyla kabul edildi.

2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak teklif TBMM’de kabul edildi. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başvuru süreci başlayacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

EYT, TBMM’de yasalaştıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başvuru süreci başlayacak.

EYT İLE KAÇ KİŞİ EMEKLİ OLACAK?

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigorta süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacaktır.

EKSİK BONUS GÜN İLE NE YAPILMALIDIR?

Prim günleri bitmeyen kadınlar doğumdan, erkekler askerlik borçlanması yapabilirler. Bu sayede eksik günler tamamlanabilir.

haber-abana.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu